-- Network

Dynamic DNS Kullanımı

Geçtiğimiz günlerde Resul Dilsiz abimin sayesinde varlığından haberdar oldugum DynDNS imdadıma yetişti. Dışarıdan evdeki media PC olarak kullandığım makinaya ulaşmak için ya teamviewer kullanıyordum yada evden çıkmadan önce ip adresimi yanıma alıyordum.

“Dinamik DNS (DDNS) Dinamik DNS (DDNS), bilgisayar adı ile IP adresinizin internet isim sunucularında sürekli güncel olmasını sağlar. En yaygın kullanım alanı bir internet alan adının, değişken IP adresine sahip bir bilgisayara atanmasıdır.” şeklinde tanımlamış Airties, destek dökümanlarında.

Ücretli ya da ücretsiz olarak DDNS hizmeti veren birçok firma mevcut. Bunlardan biri olan dynu üzerinden bu işlemin nasıl yapıldığından bahsetmeye çalışacağım.

Öncelikle üye olamız gerekiyor. Şuradan başlayabilirsiniz. (Ücretsiz)

İkinci adım olarak Kontrol Panelinden Dynamic DNS Service ekranına gidiyoruz.

ddns_1

Sonrasında yeni bir domain ekliyoruz. Ücretsiz bir domain kullanmak için 1. seçeneği, kendi domain adınızı kullanmak istiyor iseniz 2. seçeneği kullarak yeni bir kayıt ekliyoruz.

ddns_2

Şimdi sıra modem ayarında. Diğer marka model modemlerde de gelişmiş seçenekler arasında olması muhtemel. Gelişmiş seçeneklerden DDNS sekmesinden ayarları şu şekilde giriyoruz:

ddns_3

 1. Service Provider : Diğer
 2. WAN Connection :WAN2_INTERNET (superonline için)
 3. Host : Domain eklerken 1. seçeneği seçtiyseniz domainadiniz giriniz. Eğer 2. seçeneği seçtiyseniz domainadiniz.com
 4. Domain : Domain eklerken 1. seçeneği seçtiyseniz dynu.com giriniz. Eğer 2. seçeneği seçtiyseniz domainadiniz.com
 5. User name : Üye olurken seçmiş olduğunuz kullanıcı adı
 6. Password : Üye olurken seçmiş olduğunuz parola
 7. Server address : gnudip.dynu.com/gnudip/
 8. Server port : 8245
 9. Protocol : GNUDip.http
 10. Service name : İstediğiniz herhangi bir isim.

Hepsi bu kadar. Bu ayarlar sayesinde dış ip adresiniz yerine domain adınız ile uzaktan bilgisayarınıza erişebileceksiniz.

Yorumla

Yorum

 1. Güzel olmuş eline sağlık ancak tek problem Airties sadece dyndns i destekliyor 🙂 Onu aşmak içinde google chrome öğeyi denetle kısmını kullanmak gerekiyor.